نکاتی برای افزایش قد در نوجوانان و جوانان

حسین دلشاد قائم مقام مرکز تحقیقات غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار داشت: قد نهایی افراد به وراثت و محیط وابسته است، بنابراین تصور این که قد نهایی فقط به زمینه ارثی مربوط می شود،‌غلط است و عوامل محیطی مانند ورزش، تغذیه، وضعیت خواب، بیماری و استرس بر رشد قد نیز تاثیرگذار هستند.

 دلشاد با تأکید بر این که معمولا اوج رشد قدی در حوالی بلوغ رخ می‌دهد و در صورت بروز بلوغ زودرس، فرد، قد کوتاه‌تری خواهد داشت، گفت: افراد معمولا بین سنین ۱۶ تا ۱۸ سالگی افزایش قد دارند که کم کم بعد از سن ۱۸ سالگی، دیگر افزایش قدی روی نمی دهد مگر این که بلوغ آن‌ها دیرتر شروع شده باشد و امکان دارد که تا ۲۰ سالگی ادامه داشته باشد.

این فوق تخصص غدد و متابولیسم با اشاره به این که مقدار و نوع غذاهای مصرفی بر روی قد ،‌رشد و سلامت افراد تاثیر گذار است، تصریح کرد: غذاهای نشاسته ای مانند سیب زمینی تنوری، نان و مربا، اسپاگتی یا غلات آماده مصرف انتخاب های مناسبی هستند ولی غذاهایی که مقدار قند یا شکر زیادی دارند مناسب نیستند.

وی خاطرنشان کرد: استخوان‌ها برای رشد نیاز به کلسیم، فسفر، منیزیم و ید دارند همچنین عضلات برای رشد به پروتئین و کربوهیدرات ها نیازمندند بنابراین برای بلند شدن قد و رشد استخوان ها و عضلات، رژیم معمول باید غنی از موادی مانند فسفر، منیزیم، غذاهای دریایی، پروتئین ها و کربو هیدرات‌ها باشد.

دلشاد با اشاره به این که کودکی سن بسیار حساسی است و اغلب رشد فرد در این سنین بیشترین سرعت را دارد، گفت: در صورتی که کودک از فعالیت و تغذیه مناسب برخوردار باشد به حداکثر توان رشدی خود دست می‌یابد همچنین بیشترین شانس برای افزایش طول قد افراد تا قبل از بسته شدن صفحات رشد وجود دارد و پس از آن سخت‌تر می‌توان کاری کرد.

گفتنی است؛ بنابر اعلام مسئولان وزارت بهداشت،‌ افراد نباید فریب تبلیغات ماهواره‌ای مبنی بر افزایش قد با مصرف داروهای معرفی شده را بخورند زیرا حداکثر تا سن ۲۰ سالگی صفحات رشد استخوان بسته شده و هیچ دارویی حتی هورمون رشد نیز تاثیری بر افزایش قد آن‌ها ندارد.

/ 3 نظر / 366 بازدید

در صورت تمايل مايل به تبادل لينك هستم http://hymen.persianblog.ir/

firoozeh

[وحشتناک]من 14 سالمه.مدتیه که دچار کوتاه قدی شدم .بنابر این به یک دکتر فوق تخصص غدد و متابولیسم کودکان و نوجوانان مراجعه کردم.بعداز عکس برداری از دستم ..دکتر گفت که هنوز صفحه دستم بازه.من پس از مصرف دو دوره ی یک ماهه از امپول های افزایش قد 3 سانت به قدم اضافه شد.و الان هم دارم مصرف میکنم ..من طی ازمایشاتی که انجام دادم دچار کم کماری تیرویید بودم و قرص تیرویید مصرف میکنم...میخواستم مطمعن بشم که ایا واقعا قدم اون طور که میخوام میشه؟ایا ورزش کردن در صورتی که امول مصرف میکنم اثر مثبتی روی قدم داره؟ایا رژیم غذاییم رو درست کنم بازم قد میکشم؟ایا اگر امپول ها رو قطع کنم یه زمانی بازم اثراتشون روم میمونه؟ایا مشکلی نیست که از قرص های zink plus استفاده کنم ؟ خوااااااهش میکنم جواب سوالاتمو بدید..قدم خیلی کوتاهه