سوالات متداول افزایش قد - پرسش درباره راه های افزایش قد 2

آیا دارویی وجود دارد که بتواند به من بعد از بلوغ کمک کند تا قدم را بلندتر کنم
تبلیغات زیادی در مورد انواع داروهایی که میتوانند قد را بلندتر کنند وجود دارد ولی هیچ کدام از آنها پایه و اساس اثبات شده علمی ندارند.

آیا با ورزش و نرمش میتوانم قد خود را افزایش دهم
بله میتوانید. هم قبل از پایان بلوغ و هم بعد از آن. تاثیر ورزش در داشتن قدی بلند تر در زمان کودکی و بلوغ اثبات شده است. در این دوران هر چه بیشتر ورزش کنید بجز اینکه بدن سالم تری خواهید داشت قد شما هم بلند تر خواهد شد. ممکن است از خود بپرسید بعد از پایان یافتن دوران رشد چگونه ورزش میتواند بر قد موثر باشد. آیا میدانید 5-2 سانتیمتر و گاهی حتی بیش از این در ستون مهره شما پنهان شده است. بسیاری از افراد به علت ضعیف بودن عضلات ستون مهره و شکم، موقع ایستادن صاف نمی ایستند و قوز میکنند. همین قوز کردن موجب کم شدن قد میشود. با ورزش کردن و تقویت عضلات ستون مهره و شکم تنه شما در حالت ایستادن صاف تر و مستقیم تر شده و به طول قد شما اضافه میشود.

آیا میتوانم با عمل جراحی طول قد خود را افزایش دهم
اعمال جراحی وجود دارد که در آنها طول قدر اافزایش میدهند. در این اعمال جراحی ابتدا استخوان ساق یا ران یا هردو شکسته شده و در داربست بخصوصی بنام ایلیزاروف قرار میگیرد. با استفاده از این داربست، پزشک روزی یک میلیمتر استخوان را در محل شکستگی از هم باز میکند. بین استخوان ها در محل شکستگی بتدریج استخوان جدید ساخته میشود. پس از اینکه استخوان در محل شکسته شده حدود چند سانتیمتر باز شد عملیات متوقف میشود. داربست مدتی در بیرون اندام میماند تا استخوان تازه تشکیل شده سفت و محکم شود و سپس داربست خارج میشود. با این روش میتوان در ساق 4-2 سانتیمتر و در ران هم به همین اندازه به طول استخوان اضافه کرد. این روش عمل جراحی البته با عوارضی همراه است

* در حین بلند شدن استخوان بافت های اطراف آن مثل عصب، تاندون و عضله تحت کشش قرار میگیرند. این کشش ممکن است موجب اختلال عملکرد اندام و یا حتی تغییر شکل مفصل شود

* روند درمان 12-6 ماه طول میکشد

* درمان پرهزینه و دردناک است

قد متوسط و معمولی چه اندازه است
قد مردان بطور متوسط از زنان بلندتر است ولی قد انسان ها چه زن و چه زن تابع نژاد است. یک مرد هلندی با قد معمولی ممکن است در ژاپن بلند قد محسوب شود. برای مشخص شدن اینکه آیا قد ما در محدوده طبیعی یا خیر جداولی وجود دارد که با استفاده از آنها وضعیت فرد مشخص میشود.

آیا این درست است که نسل های امروزی از قدیمی ها بلند قد ترند
به نظر میرسد ارتباط مستقیمی بین رشد اقتصادی یک کشور و متوسط قد مردمان آن کشور وجود دارد. بطور مثال آسیایی تبار ها کوتاه هستند ولی در دهه های اخیر ابتدا ژاپنی ها و امروزه چینی ها بتدریج قدشان در حال بلندتر شدن است. به نظر میرسد این افزایش قد مربوط به تغذیه بهتر و وضعیت بهداشتی مناسب تر است.

آیا میتوان خود را بلند تر نشان داد
بله. با استفاده از لباس مناسب و با رنگ مناسب میتوان ظاهر خود را بلندتر نشان داد.

آیا قد انسان در فضا بلندتر میشود یا در طول روز تغییر میکند
بله. در فضا به علت نبودن جاذبه مهره ای ستون فقرات کمی از هم بیشتر فاصله میگیرند و این موجب میشود قد فضانوردان در مدار زمین چند سانتیمتر بیشتر شود. صبح ها که تازه از خواب برمیخیزیم دیسک بین مهره ای ارتفاع بیشتری دارد پس مهره ها از یکدیگر فاصله بیشتری داشته و قد بلندتر است. در عصر دیسک بین مهره ای فشرده و کوتاه تر شده و قد انسان هم کوتاه تر میشود.

در نهایت برای من که قد کوتاهی دارم چه توصیه ای میکنید
ابتدا باید با مراجعه به جداول مربوطه ببینید قد شما در محدوده طبیعی است یا خیر. اگر قد شما کمتر از حد طبیعی است باید به پزشک مراجعه کنید تا معاینه شده و آزمایشات لازم برای شما انجام شود. ممکن است کوتاهی قد شما به علت بیماری خاصی باشد که با درمان آن بیماری، قد شما هم افزایش یابد. اگر قد شما در محدوده طبیعی است تغذیه مناسب داشته باشید. مصرف لبنیات و میوه و پرهیز از نوشابه های گاز دار و غذاهای آماده مهم اند. ورزش کنید. به اندازه کافی بخوابید.

منبع : ایران ارتوپد

/ 0 نظر / 249 بازدید