آیا می ‌توان از کوتاهی قد پیشگیری کرد؟

آیا می ‌توان از کوتاهی قد پیشگیری کرد؟
زمینه ژنتیکی کوتاهی قد عاملی است که قابل تغییر نیست و بنابراین پیشگیری از کوتاهی قد در مواردی که به علت عوامل ارثی باشد، مقدور نمی باشد. اما اگر کوتاهی قد ناشی از عوامل تغذیه‌ای، کمبود هورمون رشد یا بیماری‌ های زمینه‌ ای باشد، می ‌توان پیش از بسته شدن صفحات رشد استخوانی اقداماتی را انجام داد. در این صورت مراجعه به پزشک برای تشخیص علت کوتاهی قد ضروری است.
پزشک معمولا برای بررسی علل کوتاهی قد به انجام یک سری آزمایش ‌های طبی و نیز معاینات بالینی و ارزیابی رشد می ‌پردازد. تست ‌های عملکرد غده هیپوفیز و نیز عملکرد غده تیروئید از آن جمله ‌اند.
گاهی نیز برخی بیماری‌ های مزمن مانند دیابت، علامت مشخصه دیگری به جز اختلال رشد ندارند. به همین دلیل مراجعه به پزشک در این موارد به والدین کمک می‌ کند که علت اختلال رشد فرزندشان را بفهمند.
در حقیقت مهم ‌ترین قدم برای پیشگیری از کوتاهی قد، کشف علت آن در دوران نوجوانی است. اگر علت طبی و بیماری خاصی مثل کم ‌کاری تیروئید، دیابت یا کاهش هورمون رشد وجود نداشته باشد و کوتاهی قد فرزند، جنبه ژنتیکی نیز نداشته باشد، پزشک برای او مکمل ‌های رشد و تغذیه ای را تجویز می ‌کند.در بسیاری از موارد، والدین به پزشک اصرار می‌ کنند که برای فرزندشان هورمون رشد تجویز کند تا با تزریق آمپول‌ های حاوی هورمون رشد بلندتر شود. در حالی که از عوارض کوتاه مدت و بلندمدت این هورمون بی ‌اطلاع هستند.

پزشکان تنها در صورتی تزریق هورمون رشد را مجاز می ‌دانند که بر اساس آزمایشات طبی اثبات شده باشد که هورمون رشد به اندازه ی کافی در بدن تولید نمی ‌شود و در ضمن صفحات رشد استخوانی هنوز بسته نشده باشند. بدیهی است که اگر صفحات رشد استخوانی بسته شده باشند، دیگر افزایش قد و پاسخ به هورمون رشد قابل انتظار نخواهد بود.

/ 0 نظر / 125 بازدید