کوتاهی و بلندی قد

کوتاهی و بلندی قد
قد بلند ، بلند شدن قد ، روش افزایش قد
بلند قد بودن برای خیلی‌ ها به آرزویی دست ‌نیافتنی تبدیل شده است. اگر چه امروزه در عصر تکنولوژی ‌های برتر، ابزارهای خاصی با تبلیغات گوناگون و بدون مبنای علمی برای قد کشیدن روانه بازار شده است، ولی شناخت آن ها و بررسی مکانیسم اثر آن ها، این ابزارها را در رسیدن به هدف، چندان موثر نشان نمی‌ دهد.
اعمال جراحی بلند کردن قد هم این روزها بر سر زبان خیلی ‌ها افتاده است، غافل از آن ‌که فکر کنند سختی ‌ها و عوارض جبران ‌ناپذیر این جراحی پرخطر، به افزایش چند سانتی‌ متر قد می‌ارزد یا نه؟!
عوامل زیادی دست به دست هم می‌ دهند تا در نهایت قد نهایی یک فرد را تعیین کنند.
متابولیسم یا همان سوخت‌ و ساز طبیعی بدن و بیماری‌ها از دیگر عوامل درونی تعیین میزان رشد یک فرد هستند.
اگرچه تغذیه و منطقه جغرافیایی زندگی فرد نیز از عوامل بیرونی تعیین ‌کننده مهم قد به شمار می ‌روند، به عنوان مثال نژاد سیاه‌ پوستان بلند قد هستند، ولی نژاد زرد کوتاه ‌ترند. با این وجود این نژاد نیز به مدد عواملی همچون تغذیه و ورزش و غیره قدشان افزایش یافته است.

ژنتیک و نژاد مهم ‌ترین عامل موثر بر طول قد هر فرد است.
از نظر وراثتی، قد هر فرد متناسب با قد والدین خود خواهد بود، بنابراین متوسط قد پدر و مادر منهای 5 یا 6 سانتی‌ متر برای دختران و به علاوه 5 یا 6 سانتی ‌متر برای پسران، قد تقریبی هر فرد پس از بلوغ خواهد بود، اما در این میان راه‌ هایی نیز برای افزایش قد وجود دارد.
 

بسته شدن صفحه رشد استخوان یعنی چه؟
بسیاری از کسانی که در سنین رشد یا بلوغ به پزشک مراجعه می ‌کنند و از کوتاهی قدشان شکایت دارند، از این ‌که پزشک شان برای آن ها رادیوگرافی ساده استخوان‌ های مچ دست را درخواست می ‌کند، متعجب می ‌شوند. در واقع پزشک با مشاهده عکس مچ دست، سن استخوانی را تشخیص می‌ دهد و می ‌فهمد که آیا صفحه رشد استخوان‌ های فرد باز است و هنوز جای رشد دارد یا نه؟ در صورتی‌ که سن استخوانی فرد بالا باشد و صفحه رشد بسته شده باشد، دیگر جایی برای رشد طولی استخوان ‌ها نخواهد بود. واقعیت آن است که در انتهای استخوان‌ ها صفحه ‌ای به نام "اپی ‌فیز" وجود دارد که در سنین رشد از جنس غضروف است و با تاثیر از هورمون رشد، غضروف ‌سازی می ‌کند.
با گذشت زمان این غضروف‌ ها به ترتیب شروع به استخوانی شدن می‌ کنند و غضروف‌ هایی جدید ساخته می ‌شوند و به این ترتیب استخوان رشد طولی می ‌کند و به اصطلاح درازتر می ‌شود.
تقریبا در حوالی سن 18سالگی، این صفحات رشد از حالت غضروفی به حالت استخوانی در می ‌آیند و دیگر استخوان رشد طولی نمی‌ کند. در این حالت است که پزشکان اصطلاحا می‌ گویند، صفحات رشد استخوانی بسته شده‌اند.
گاهی در برخی از افراد، بسته شدن صفحات استخوانی حتی ممکن است تا سن 20 سالگی به طول بیانجامد و یا برعکس در سنین کمتر از 18 بسته شوند.
در هر صورت پس از بسته شدن صفحات رشد استخوانی، بلندتر شدن قد دیگر مقدور نخواهد بود.
پس اگر در سنی هستید که صفحات رشد استخوان‌های تان هنوز بسته نشده است، می ‌توانید با تغییراتی در سبک زندگی خود، ترشح هورمون رشدتان را افزایش دهید و به بلندتر شدن قدتان امیدوار باشید.

روش تضمینی افزایش قد

/ 0 نظر / 148 بازدید